Jak zwiększać zyski i skalować własny sklep internetowy

09/02/2022

Wyniki sprzedaży rosną. Klienci coraz chętniej odwiedzają butik, a przychody szybują w górę. Idealna sytuacja? Często taki scenariusz to wstęp do nadchodzących problemów. Sklep, który rozwija się bardzo szybko jest dużym wyzwaniem. Trzeba być bardzo elastycznym i podejmować przemyślane decyzje, tak by dostosować się do dynamicznie zmieniających się warunków. 

Naturalną odpowiedzią na wzrost sprzedaży jest podniesienie budżetu na promocję, która gwarantuje efektywność. Okazuje się jednak, że w pewnej chwili taki schemat ulega wyczerpaniu. To moment, w którym trzeba podjąć kilka ważnych decyzji, przeanalizować opłacalność poszczególnych kanałów sprzedaży i wybrać kierunek rozwoju sklepu, który pozwoli zdobywać nowych klientów, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z pomocy e-commerce managera.

Jak e-commerce manager może wpłynąć na rozwój sklepu?

E-commerce manager ma szeroką wiedzę i doświadczenie, dzięki którym może spojrzeć na sytuację sklepu internetowego z dystansem i łatwo wskazać jego słabe punkty. Jego działania dotyczą różnych aspektów działania sklepu internetowego. Dążą one do tego, by marka stała się bardziej rozpoznawalna, lepiej widoczna w wyszukiwarkach i mediach społecznościowych. Do ważnych celów należy też niwelowanie dystansu do konkurencji i podniesienie zysków. Jak przebiega taka współpraca? Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że za każdym razem jest inna, tak jak sklepy moich klientów. Obszarów, w zakresie których może pomóc e-commerce managera jest sporo. Są to:

Analiza obecnej sytuacji

W jakim punkcie znajduje się sklep internetowy? Które działania spowalniają wzrosty, a jakie je pobudzają? Punktem wyjścia do poprawy sytuacji w e-commerce jest dogłębna analiza obecnych danych. Obejmuje ona nie tylko wyniki sprzedaży, ale również wszelkie informacje związane z działaniami promocyjnymi, profilem klientów, etc. E-commerce manager to osoba, która na pracy z właścicielami sklepów internetowych zjadła zęby. Dzięki temu często już po samej analizie danych potrafi wpaść na idee, które rozwiążą problem. Wszystko dzięki temu, że spogląda na sytuację świeżym okiem, przez pryzmat ogromnego doświadczenia. Celem współpracy z e-commerce managerem jest również wyznaczanie celów oraz określenie czy są one realne, a jeśli tak, to w jaki sposób można je zrealizować i czy to będzie opłacalne.

Opracowanie strategii rozwoju

Handel internetowy rządzi się pewnymi prawami, a każda branża ma swoją specyfikę. Z pewnością można zauważyć w nim sezonowość, a działania promocyjne podjęte w dobrym terminie będą procentować wiele tygodni później. Ważne, aby znać te zależności i na ich podstawie wyznaczać długoterminowe kierunki rozwoju. Innym czynnikiem, który ma na nie wpływ, są trendy w branży. Specyfika sprzedaż w Internecie szybko się zmienia – decydują o tym różnorodne czynniki, takie jak preferencje konsumentów, moda, wzrosty stawek w kampaniach reklamowych Facebook Ads i Google Ads, czy zmiany algorytmów Google. Ważne, aby strategia rozwoju obejmowała wprowadzanie ulepszeń zgodnych z melodią nadchodzących zmian.

Wyznaczenie grupy odbiorców

Najskuteczniejszy przekaz marketingowy to ten, który trafia do osób bezpośrednio doświadczonych zakupem. Wyodrębnienie tej grupy i stworzenie skutecznego komunikatu pozwala zoptymalizować wydatki na reklamę. E-commerce manager tworzy profile kupujących na bazie analizy danych, które pozwolą wytypować kanały oraz typy reklam najlepsze do dotarcia do konkretnej grupy kupujących.

Budowanie lojalności, przyciąganie nowych klientów

Utrzymanie szerokiego grona klientów w sklepie internetowym jest trudne. Koszt pozyskania nowych kupujących jest wyższy od tego, który trzeba ponieść, by utrzymać stałych. Z drugiej strony w niektórych branżach grupy klientów są stosunkowo wąskie i co jakiś czas dochodzi do ich rotacji. Nie da się prowadzić e-sklepu nastawionego na stałą grupę kupujących. Zawsze trzeba się liczyć z migracjami. Dlatego bardzo ważne, by budżet kampanii marketingowych zoptymalizować tak, by zachęcić jak najwięcej klientów do pozostania w sklepie, a przy tym zadbać o to, by osoby szukające świeżości po odejściu od konkurencji, zdecydowały się skorzystać właśnie z usług naszego sklepu.

Weryfikowanie pozycji sklepu w stosunku do konkurencji

Pomiędzy e-sklepami z jednej branży toczy się rywalizacja o klientów. Dlatego ważne jest śledzenie konkurencji i sprawdzanie, czy nie przeoczyliśmy czegoś ważnego. Trudno zrobić o mało wprawnym okiem. E-commerce manager wie, na jakie elementy zwrócić uwagę. Znaczenie mają nie tylko aspekty związane z wyglądem czy nawigacją na stronie, ale również strategia komunikacji oraz usprawnienia dostępne dla klientów. Porównanie pozwoli znaleźć słabe punkty naszego sklepu oraz jego silne strony. To także dobra okazja, by zaobserwować trendy rozwoju. Co więcej, dzięki zauważaniu niuansów i wykorzystaniu narządzi do analizy rynku, można wytypować rozwiązania, które pozwolą być o krok przed konkurencją i tym samym przyciągną klientów.

Optymalizacja procesu zakupowego

Tysiące odwiedzin na stronie sklepu przekłada się na zapełnione koszyki. Czy to już gwarant sukcesu? Nie, ponieważ tylko niektóre z transakcji zostaną skończone. Rolą e-commerce managera jest zoptymalizowanie procesu zakupowego tak by, jak najwięcej użytkowników najpierw decydowało się na zakup, a później finalizowało zamówienie. Na cały proces zakupu wpływ ma wiele czynników, począwszy od działań na stronie, poprzez dostępne metody płatności czy zwrotów, jasność regulaminu, po kampanie remarketingowe. Musisz również umieć analizować i wyciągać wnioski z danych dotyczących długości procesu sprzedaży, kanałów mających wpływ na realizację transakcji, doświadczeń zakupowych klientów i ich zachowań oraz częstotliwości, z którą składają zamówienia. Dobry e-commerce manager potrafi zoptymalizować je wszystkie tak, by jak najbardziej zoptymalizować koszt pozyskania i utrzymania klientów.

Zastanawiasz się, dlaczego sprzedaż utkwiła w martwym punkcie? Nie masz pomysłu na rozwinięcie sklepu? A może nie chcesz zmarnować wypracowanego potencjału? Jeśli tak, skonsultuj się z doświadczonym e-commerce managerem. Zapraszam do kontaktu!

Gabriel Besta 

Nazywam się Gabriel Besta. Jestem właścicielem marki Medializer oraz twórcą i współtwórcą projektów, które wchodzą w skład Grupy Medializer.

Są to Medializer e-commerce & marketing agency, Medializer – dedykowane sklepy internetowe, Joyful – portal modowy promujący polską branżę fashion oraz Ecomersy - serwis informacyjny o marketingu i ecommerce.

W marketingu pracuję od kilkunastu lat. Jako leader zespołu czuwam i czuwałem nad wzrastaniem kilkuset firm i e-sklepów. Wraz ze swoim zespołem realizuję kampanie e-marketingowe dla kilkudziesięciu sklepów i firm. 

Chcesz rozwinąć swoją firmę? Dobrze trafiłeś! 

Pozycjonowanie od podstaw. Zadbaj o SEO już w czasie budowy sklepu

Pozycjonowanie od podstaw. Zadbaj o SEO już w czasie budowy sklepu

13/07/2022
Budowa sklepu internetowego musi przebiegać według określonego schematu. Jeśli na pewnym etapie nie dopełnimy określonych czynności, później będzie trudno do nich wrócić. Czasem może okazać się, że będzie to niemożliwe. Tak samo jak z budową domu – instalację elektryczną należy zaplanować i położyć przed pracami wykończeniowymi. O czym pamiętać tworząc...
7 narzędzi, z którymi rozwiniesz e-sklep

7 narzędzi, z którymi rozwiniesz e-sklep

06/07/2022
Na skuteczne działanie sklepu internetowego składa się wiele elementów. Zadbanie o każdy z nich pozwala osiągnąć optymalne efekty. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi Twoja praca będzie skuteczniejsza, a do tego zajmie mniej czasu. Podpowiadam nie tylko na jakie istotne aspekty w rozwoju sklepu zwrócić uwagę, ale również radzę, w jaki sposób...
Ecomersy Basic od ecomersy.pl – W prostych słowach o e-commerce

Ecomersy Basic od ecomersy.pl – W prostych słowach o e-commerce

15/06/2022
Zaczynasz przygodę z e-commerce? A może stawiasz pierwsze kroki we współpracy z agencją marketingową? Jeśli jesteś poczatkujący w branży, z pewnością czujesz się nieco zagubiony. Seria Ecomersy Basic od ecomersy.pl to cykl artykułów, które w prostych słowach mówią o tym, na czym polega sprzedaż w sieci. Co więcej, przybliżają one...