Pozycjonowanie od podstaw. Zadbaj o SEO już w czasie budowy sklepu

13/07/2022

Budowa sklepu internetowego musi przebiegać według określonego schematu. Jeśli na pewnym etapie nie dopełnimy określonych czynności, później będzie trudno do nich wrócić. Czasem może okazać się, że będzie to niemożliwe. Tak samo jak z budową domu – instalację elektryczną należy zaplanować i położyć przed pracami wykończeniowymi. O czym pamiętać tworząc sklep internetowy? Sprawdź mój poradnik, dzięki któremu wykorzystasz szansę na jak najlepszą widoczność.

Konkurencja na runku e-commerce jest ogromna. Liczba sklepów internetowych stale rośnie, a sprzedawcy prześcigają się w dotarciu do klientów. W wielu branżach konkurencja jest przytłaczająca. Jednak jest o co walczyć. Z e-commerce korzysta ponad 80% Polaków. Co więcej, wielu z nich zamawia w sieci więcej niż 5 razy w miesiącu. Ogromna część ruchu w sklepach internetowych pochodzi z wyszukiwarki Google. Dlatego warto zadbać o to, by być tam dobrze widocznym.

Stwórz sklep adresowany do konkretnego odbiorcy

Pierwszym krokiem do tego, by klient dokonał zakupu, jest zainteresowanie go stroną internetową. Niebagatelny wpływ na nie mają UI i UX design, czyli to jak wygląda witryna oraz na ile jest funkcjonalna. Jeśli zostanie ona zaprojektowana z myślą o konkretnym odbiorcy (osobie w danym wieku, o określonych zainteresowaniach i potrzebach), to z dużym prawdopodobieństwem zatrzyma klienta na dłużej.


Przeczytaj również: Ecomersy Basic od ecomersy.pl – W prostych słowach o e-commerce


Zadbaj o przemyślaną architekturę strony

Architektura strony pozwala przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi zakładkami. To jak zostanie zbudowane menu, czy inne odnośniki w obrębie witryny, ma ogromne przełożenie na SEO. Do tego wpływa również na komfort kupujących. Wszystkie przekierowania muszą zostać zoptymalizowane tak, by uniknąć błędów oraz zapobiegać kanibalizacji. Warto pamiętać również o linkowaniu wewnętrznym, które powinno być wykonane zarówno w obrębie menu i stopki, jak i w tekstach blogowych czy opisach.

Zatroszcz się o szybki serwer

Hosting to jeden z pierwszych elementów, które wybiera się, tworząc e-sklep. Nie warto na nim oszczędzać. Ważne, aby był dostosowany do wielkości sklepu, działał szybko i udźwignął rosnący biznes. W jaki sposób serwer wpływa na SEO? Przede wszystkim od niego uzależniona jest szybkość ładowania strony, a tym samym liczba jej odrzuceń. Im więcej osób szybko zamknie witrynę, tym gorzej dla jej widoczności. Ponadto istotna pozostaje również liczba błędów, na które natrafiają przeglądający stronę. Pamiętaj również, by sklep został zabezpieczony certyfikatem SSL.

Od początku postaw na wybrane frazy kluczowe

Treści w sklepie internetowym to nie tylko te zamieszczone na blogu czy w opisach produktów. To również content na stronie głównej, czy w menu oraz zakładkach technicznych. Jest tego naprawdę dużo. Przygotowując wszystkie treści do swojego e-commerce miej na względzie wybrane frazy kluczowe. Wytypuj je z głową. Najlepiej skorzystaj z któregoś z narzędzi wspomagających wyszukiwanie. Oprócz wskazanych fraz wykorzystuj również te z długiego ogona, które są związane z działalnością Twojego sklepu i mogą być specyficzne, np. oprócz „butik damski plus size” stosuj frazę „butik z sukienkami plus size na lato”.


Musisz przeczytać! 7 narzędzi, z którymi rozwiniesz e-sklep!


Zatroszcz się o unikalny i wartościowy content

W tym punkcie dochodzimy do tego, co jest clue pozycjonowania contentem, czyli wartościowych treści. Ważne, aby sklep internetowy był wypełniony tekstem zoptymalizowanym pod SEO, którego zasób będzie nieustannie rozbudowywany. Na bieżąco w Twoim sklepie powinny pojawiać się kolejne artykuły blogowe, opisy produktów, opisy do kategorii oraz metatagi. Co ważne, treści muszą być unikalne, czyli nie mogą być kopiowane zarówno z innych serwisów, jak i powtarzać się w obrębie tego samego sklepu. Takie teksty Google uzna za plagiat, a w konsekwencji witryna spadnie na bardzo dalekie miejsce na liście wyników wyszukiwania.

Monitoruj skuteczność

O dobrej wyszukiwalności możemy mówić wtedy, gdy widać ją w wynikach. Ważne, aby każda witryna obsługująca e-commerce była monitorowana za pośrednictwem odpowiednich narzędzi. Są to m.in. Google Analytics oraz Google Search Consol. Dzięki nim można sprawdzić nie tylko ilość wejść, ale także dane na temat odwiedzających, a nawet prześledzić ścieżki, którymi poruszają się po sklepie. Takie informacje pozwalają na wykonanie odpowiednich optymalizacji.

Odpowiednie zaplanowanie budowy sklepu internetowego zaoszczędzi w przyszłości pracy i wydatków. Istotne, by optymalizując sklep pod kątem UI, UX i SEO mieć na względzie przede wszystkim klientów przeglądających witrynę na mobile. To oni odpowiadają za gros ruchu. Jeśli jesteś na etapie planowania sklepu internetowego i potrzebujesz rady, skontaktuj się ze mną. Podzielę się z Tobą moją wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu Twój sklep będzie dopracowany od samych podstaw.

 

Gabriel Besta 

Nazywam się Gabriel Besta. Jestem właścicielem marki Medializer oraz twórcą i współtwórcą projektów, które wchodzą w skład Grupy Medializer.

Są to Medializer e-commerce & marketing agency, Medializer – dedykowane sklepy internetowe, Joyful – portal modowy promujący polską branżę fashion oraz Ecomersy - serwis informacyjny o marketingu i ecommerce.

W marketingu pracuję od kilkunastu lat. Jako leader zespołu czuwam i czuwałem nad wzrastaniem kilkuset firm i e-sklepów. Wraz ze swoim zespołem realizuję kampanie e-marketingowe dla kilkudziesięciu sklepów i firm. 

Chcesz rozwinąć swoją firmę? Dobrze trafiłeś! 

Copywriting w e-commerce - inwestycja z wysoką stopą zwrotu

Copywriting w e-commerce - inwestycja z wysoką stopą zwrotu

05/07/2023
Zastanawiasz się, czy potrzebujesz usług copywritera? Nie wiesz, czy warto zainwestować firmowe fundusze w działania, których nie sposób bezpośrednio przeliczyć na zyski? Uważasz, że możesz zaoszczędzić i samodzielnie napisać teksty dla swojego e-biznesu? Jeśli masz wątpliwości, przeczytaj ten artykuł – dowiesz się, dlaczego copywriting to coś, na czym lepiej nie...
Opinie klientów – dlaczego ich potrzebujesz i jak je zdobywać?

Opinie klientów – dlaczego ich potrzebujesz i jak je zdobywać?

28/06/2023
Według Spiegel Research Center niemal 95% klientów sprawdza recenzje produktów przed dokonaniem zakupów. Mało tego – opinie potrafią zwiększyć konwersję nawet o 270%. Ufamy internetowym recenzjom w tym samym stopniu, co poleceniom od najbliższych nam osób. Dlatego marketing rekomendacyjny jest tak istotny – opinie klientów mają olbrzymi wpływ na sprzedaż....
Call to Action, czyli jak zachęcić klientów do działania

Call to Action, czyli jak zachęcić klientów do działania

01/03/2023
Prowadzisz sklep internetowy i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz skłonić odbiorców do wykonania pożądanych czynności? Jak sprawić, by większa liczba osób finalizowała transakcje? Do zrealizowania tego celu niezbędne okaże się tzw. Call to Action, czyli wezwanie do działania. Jest to krótki komunikat (czasami zawierający tylko jedno słowo), który nakłania...